هم صحبت ندارم؛ چطور مکالمه انگلیسی تمرین کنم؟

1 11

12 روش برای بهبود مکالمه انگلیسی بدون هم‌صحبت

فرض کنیم که فقط خودتان هستید، تنهای تنها.
خب، ممکن است کاملا هم تنها نباشید اما کسی را برای تمرین انگلیسی ندارید.
چطور می شود انگلیسی صحبت کردن را بدون کمک کسی تمرین کرد؟
نوشتن، خواندن و شنیدن مهارت هایی هستند که به تنهایی می شود آن ها را تمرین کرد. به راحتی! شما به آسانی می توانید جمله‌های زیبا بنویسید، صدها کلمه حفظ کنید.
اما هنگامی که می‌خواهید شروع به صحبت کنید، هیچ کلمه ای بیرون نمی‌آید.

برای بهبود مهارت انگلیسی صحبت کردن، یکی از بهترین کارها صحبت کردن با کسی است که زبان مادریش انگلیسی است.
اما گاهی اوقات این امکان را نداریم. یا حتی اعتماد به نفس لازم برای صحبت با یک انگلیسی‌زبان را نداریم. پس چه کار کنیم؟
نگران نباشید. شما باز هم می توانید این مهارت را تقویت کنید، حتی بدون هم‌صحبت.

الان توضیح می دهم.

 

1. به زبان انگلیسی فکر کنید.
گاهی اوقات مشکل خود زبان نیست، بلکه نحوه فکر کردن شما به آن زبان است.
اگر به زبان فارسی فکر می کنید و بعد سعی می کنید آن را به انگلیسی برگردانید، همیشه در حال ترجمه بین دو زبان هستید و ترجمه کار راحتی نیست! حتی افرادی که به دو یا چند زبان تسلط دارند در عوض‌کردن زبان ها به مشکل برمی خوردند.
راه‌حل این است که به انگلیسی فکر کنید.
این کار را می توانید هرکجا و در هرزمان انجام دهید. سعی کنید وقتی به کارهای روزمره فکر می کنید، یا وقتی می خواهید غذای خود را برای سفارش انتخاب کنید، از انگلیسی استفاده کنید.

2. با خودتان حرف بزنید.
وقت‌هایی که در خانه هستید (یا در هرجایی تنهایید)، می توانید با شخص مورد علاقه‌ تان صحبت کنید: خودتان!
اگر تاکنون به انگلیسی فکر می کرده‌اید، سعی کنید با صدای بلند فکر کنید. همچنین بلند بخوانید. حتی اگر کسی را برای رفع اشکالات ندارید، خود صحبت کردن با صدای بلند به شما کمک می کند تا هنگام صحبت به زبان انگلیسی احساس راحت‌تری داشته باشید.

3. از آینه استفاده کنید.
هروقت که میتوانید، چند دقیقه از روز خود را جلوی آینه بایستید و با خود حرف بزنید. موضوعی را انتخاب کنید و زمانی حدود 2 یا 3 دقیقه در نظر بگیرید و فقط صحبت کنید.
هدف این تمرین این است که دهان، صورت و زبان بدن خود را هنگام صحبت کردن ببینید. همچنین این کار باعث می شود احساس کنید که با فردی در حال صحبت هستید پس می توانید تظاهر کنید.
2 یا 3 دقیقه را به طور کامل صحبت کنید. توقف نداشته باشید! اگر در کلمه‌ای که نمی دانید، گیر کردید تلاشتان بر این باشد که منظورتان را به طرز دیگری بیان کنید.
همیشه می توانید کاربرد کلمه‌ها را بعد از اتمام آن دو سه دقیقه، جست‌وجو کنید. این‌ کار حتما به شما کمک می کند کلمه‌ها یا جمله‌هایی را که با آن‌ها مشکل دارید، شناسایی کنید.

4. بر روی روان صحبت‌کردن تمرکز کنید نه دستور زبان.
هنگامی که انگلیسی صحبت می کنید، چند دفعه توقف دارید؟
هر چه بیشتر مکث کنید، اعتماد به نفس خود را از دست داده و احساس راحتی کمتری می کنید. تمرین آینه بالا را امتحان کنید، اما خود را به چالش بکشید تا بدون مکث و لکنت در تمام مدت صحبت کنید.
در این صورت ممکن است که جملات شما از نظر دستوری کاملا درست نباشد. اصلا اشکالی ندارد! اگر بر روانی صحبت بیشتر از دقت تمرکز شود افراد متوجه منظور شما می شوند و حرفهای شما بهتر به نظر می رسد. می توانید ساختارهای بهتر و قواعد درست کلمات را در طی یادگیری و به مرور جایگزین کنید.

5. از تانگ تویستر (مجموعه لغاتی که تلفظشان دشوار است) استفاده کنید.
تانگ توییستر ها مجموعه کلمه‌هایی هستند که تلفظ سریعشان در کنار هم، مشکل است. یک نمونه از آن:
“ The thirty-tree thieves thought that they thrilled the throne throughout Thursday”
(معنی: 33 دزد فکر کردند که تخت پادشاهی را در طول پنج شنبه به وجد درآوردند!!!!)
بازی هایی که با کلمات انجام می شوند مثل این مورد، به شما کمک می کنند که جایگاه درست زبان و دهان خود را پیدا کنید.

6. گوش کنید و تکرار کنید.
برنامه‌های تلویزیونی یا فیلم‌های یوتیوب را به انگلیسی نگاه می کنید؟ برای روان صحبت کردن از آنها استفاده کنید. قسمتی از برنامه را انتخاب کنید . خط به خط تکرارش کنید. سعی کنید که تن صدا، سرعت و تا حد امکان، لهجه خود را تطبیق دهید. اشکالی ندارد اگر چندین کلمه جا بیفتد. مهم آن است که به حرف زدن ادامه بدهید. سعی کنید کاملا شبیه انگلیسی زبان های داخل برنامه حرف بزنید.
هرچه بیشتر به انگلیسی واقعی گوش دهید، انگلیسی حرف زدن طبیعی را می بینید و یاد می‌گیرید.

 

7. به کلمه‌هایی که با تاکید (استرس) تلفظ می شوند توجه کنید.
در زبان انگلیسی استرس در کلمه‌ها و جملات استفاده می شود. به این معنی که بر روی کلمات یا هجاهایی مشخص استرس یا تاکید بیشتری نیاز است تا واژه ها و جملات معنای متفاوت پیدا کنند.
به نقاطی که انگلیسی زبان ها در صحبت خود استرس و تاکید بکار می برند، گوش کنید.
این موضوع نه تنها به بهتر حرف زدن شما کمک می کند بلکه باعث می شود معنی کلمه ها و جمله ها را بهتر درک کنید. گاهی اوقات اشتباه در استرس یک هجا باعث تغییر معنای کلمه میشود. برای مثال، کلمه ی ADdress با کلمه‌ adDRESS تفاوت دارد.
ADdress به معنی موقعیت فیزیکی که شما در آن زندگی میکنید و adDRESS به معنی خطاب کردن گروهی از مردم میباشد.
باید بتوانید این تفاوت ها را تشخیص دهید.

8. با آهنگ‌های انگلیسی هم‌خوانی کنید.
هم‌خوانی با آهنگ انگلیسی مورد علاقه‌تان به روان بودن شما کمک می کند. وقتی که توانستید با تیلور سوییفت هم‌صدا شوید، میتوانید مهارت خود را با یک نوع سخت تر از موسیقی بسنجید: رپ! (البته اصلا کار آسانی نیست!)
رپ راه بسیار خوبی برای تمرین انگلیسی است چرا که معمولا کلمات مانند جملات معمولی خوانده میشوند. با این حال، در رپ از ریتمی قوی تر و تند تر استفاده می شود. بعضی از کلمات ممکن است بی معنی باشند اما اگر بتوانید پابه‌پای خواننده جلو بروید، در مسیر روان تر کردن مهارت گفت‌وگوی خود هستید.

9. اشکال مختلف کلمات را یاد بگیرید.
یادگیری اشکال مختلف به هنگام خواندن کلمات جدید، حرف زدن شمارا راحت تر می کند. این کار را باید هنگام یادگیری لغات جدید انجام دهید.
برای مثال، وقتی که کلمه‌ی write را یادگرفتید، باید شکل های مختف آن مثلا wrote و written را هم یاد بگیرید.
دانستن روش درست استفاده‌ از کلمه ها در جملات مختلف مهم است. این دانش به شما در هنگام صحبت کمک می کند. با این یادگیری، دیگر لازم نیست مکث کنید و به کلمات مختلف فکر کنید، شما می دانید که چه زمانی از آن کلمه در صحبت های خود استفاده کنید.

10. عبارات و ترکیب کلمه ها را یاد بگیرید، نه کلمه‌ها را.
شاید شما بلد باشید کلمات و ساختارهای درست را به‌کار ببرید اما هنوز نمی دانید که یک انگلیسی‌زبان چطور آنها را به‌کار می برد.
شاید شما معنی عبارت ها را بلد باشید، اما ندانید که یک انگلیسی زبان آن ها را چطور استفاده می کند.
برای مثال می گویید: “How do you feel today?” اما یک انگلیسی‌زبان ممکن است به جای آن بگوید:
“how’re you doing” یا “what’s up?”.
عبارات و اصطلاحات باعث می شوند که صحبت کردن شما طبیعی تر به نظر برسد.

10. عبارات معمول و رایج را یاد بگیرید.
روی صحبت کردن فارسی خود تمرکز کنید. از چه کلمات و عباراتی بیشتر استفاده میکنید؟
یاد بگیرید که کلمات و عبارات تکرارشونده خود را در انگلیسی چطور باید بگویید. دانستن معادل های آنها در انگلیسی کمک می کند که به خوبی زبان مادریتان به انگلیسی صحبت کنید.

11. برای موقعیت های مختلف آماده باشید.
آیا انگلیسی را برای دلیل یا موقعیت خاصی یاد می گیرید؟ برای مثال، آیا برای کار در یک کشور انگلیسی زبان به آموختن انگلیسی مشغولید؟ در این صورت باید انگلیسی‌ای را یاد بگیرید که در مصاحبه کاری به شما کمک می کند. آیا انگلیسی را یاد می گیرید تا بتوانید در آمریکا دوست پیدا کنید؟ در این مورد باید نوع دیگری از انگلیسی را یاد بگیرید.
قبل از این که به جایی بروید که نیاز است انگلیسی صحبت کنید، می توانید عباراتی را که احتمال دارد آن جا به کارتان بیایند تمرین کنید. اگر برای رفتن به رستوران آماده می‌شوید، مکالمه رستوران چطور می تواند باشد؟ به سوال هایی که ممکن است پیش‌خدمت از شما بپرسد جواب دهید. سعی کنید درباره‌ی غذا ها و منو صحبت کنید.

12. آرامش خود را حفظ کنید!
به هنگام یادگیری مکالمه روان، شما می توانید بهترین دوست یا بدترین دشمن خود باشید. می دانم که مشکل است، اما باید تلاش کنید که نگران طرز صحبت کردنتان نباشید. فقط کافی است راحت باشید!
اگر در جایی گیر کردید یا گیج شدید، نفس عمیقی بکشید و دوباره شروع کنید. اگر نیاز هست، آرام‌تر صحبت کنید. اندکی صبر کنید و به جمله‌ی بعدی خود فکر کنید.
هرکاری که باعث راحتی بیشتر شما در مکالمه انگلیسی می شود، انجام دهید.

12. داستانی از زبان خودتان به انگلیسی تعریف کنید.
این راه جالبی برای ارزیابی مقدار پیشرفت مهارت مکالمه انگلیسی شما است. داستانی که به خوبی یادتان هست انتخاب کنید و آن را به انگلیسی بازگو کنید.
به یاد داشته باشید که به هنگام تعریف کردن داستان، به انگلیسی فکر کنید. به روانی صحبت توجه کنید به جای درستی 100% آن. هر جمله را بلند برای خوتان بخوانید.

حتی اگر هیچ‌کس را برای صحبت به زبان انگلیسی نداشته باشید، می توانید به تنهایی کار کنید، بر انگلیسی مسلط شوید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

بعضی ها معتقدند به تنهایی راحت تر می توانند مکالمه تمرین کنند. نظر شما چیست؟

می توانید در پایین این صفحه نظر خود را با من و دیگر دوستان در میان بگذارید.

راستی آیا تا به حال از روش های بالا استفاده کرده اید؟ از تجربه خود برای ما هم بگویید.

 

1 Comment
  1. مسعود says

    پیشنهادات بی نظیری بود حتما به کار میبرم ممنون?

Leave A Reply

Your email address will not be published.