بدون آزمون، سطح زبان خود را تخمین بزنید

چند ششم راه را رفته اید؟
تعیین سطح استاندارد زبان 

تا حالا به جدول 6 خانه ای پشت اغلب کتاب های آموزش زبان دقت کرده اید؟ در این جدول این حروف و اعداد را می بینید:
A1, A2, B1, B2, C1, C2


در هر کتابی یکی از این خانه ها رنگی شده (گاهی از وسط یک خانه تا وسط خانه دیگر رنگی شده است). اسم این جدول CEFR است، مخفف کلمات Common European Framework of Reference به معنی چارچوب اروپایی مرجع مشترک. این جدول توسط بخش آموزش زبان اتحادیه اروپا (ٍEuropean Union) طراحی شده و برای استانداردسازی و همسان سازی سطوح زبان آموزان در سرتاسر دنیا استفاده می شود. اگر شما در ایران با یک سیستم آموزشی استاندارد تا سطح B1 بخوانید، بعد از آن در هر جای دنیا که بخواهید یادگیری را ادامه دهید، می توانید از سطح بعدی شروع کنید و در آن جا هم سطح شما با همین تعریف و استاندارد یکسان خواهد بود.


این طبقه بندی تمام مهارت های زبانی را شامل می شود و برای هر مهارت در هر سطح تعاریف دقیقی ارائه شده است که جزئیات دانش زبان شما را نشان می دهد. اما به طور کلی توانایی های یک زبان آموز در این طبقه بندی در چند عبارت کلی خلاصه شده که با استفاده از آن ها تا حدی می توانید سطح کلی خودتان را در زبان دوم یا زبان خارجی ارزیابی کنید.
ضمنا آزمون های بین المللی در تمام سطوح و نمراتشان با این جدول تطبیق داده شده است. مثلا برای گرفتن نمره 8 در آزمون آیلتس باید انگلیسی را تا سطح C1 کار کرده و به آن مسلط باشید. یا برای گرفتن نمره 4 تا 5 در این آزمون سطحB1 کافی است.


نکته مهم دیگر در مورد این جدول این است که برای رفتن از یک سطح به سطح بالاتر چقدر آموزش و یادگیری لازم است. طبق تخمین اساتید دانشگاه کمبریج برای رفتن از هر سطح به سطح بالاتر حدود 200 ساعت آموزش و یادگیری منسجم و برنامه ریزی شده لازم است. مثلا اگر در آزمونFCE شرکت کرده و در آن قبول شده اید به این معناست که سطح شما B2 می باشد. حالا برای رفتن از B2 به C1 باید حداقل 200 ساعت به طور مرتب آموزش ببینید (به شکل های مختلف، حتی به سبک خودآموز).
توجه کنید که این تخمین خیلی کلی است و به عوامل زیادی بستگی دارد. یعنی متغیرهایی هستند که این زمان را برای شما کوتاه تر یا بلندتر می کنند. مهم ترین این عوامل از این قرارند:

پیشینه زبانی شما (یادگیری قبلی هم مقدار آن و هم کیفیت آن)
فشردگی درس خواندن شما
سن شما
میزان تماس شما با زبان در ساعت های خارج از کلاس درس و زمان یادگیری
و البته خیلی عوامل دیگر مانند تمرکز، روش های درس خواندن، تیپ شخصیتی و…

 

در این جا تعاریف کلی هر سطح را توضیح می دهم تا ببینید که در هر سطحی باید چه مهات هایی داشته باشید و بتوانید سطح خود را به طور کلی تخمین بزنید:

 

A1 سطح اولیه

می تواند اصطلاحات آشنای روزمره و عبارت های بسیار ابتدایی را بفهمد و استفاده کند تا نیازهای خود را در موقیت های ابتدایی برآورده کند.
می تواند خودش را معرفی کند، می تواند سوالاتی درباره جزئیات شخصی بپرسد، مثل محل زندگی، افرادی که می شناسد و وسایلی که دارد.
می تواند تعاملات ساده ای داشته باشد، البته در صورتی که فرد مقابل واضح و آهسته صحبت کند و بتواند به فرد کمک کند.

 

 

A2 مبتدی

می تواند جملات و اصطلاحات رایج را در رابطه با موضوعات مربوط به خودش درک کند (مثلا اطلاعات شخصی و خانوادگی، خرید کردن، موقعیت جغرافیایی، محل زندگی و شغلش)
می تواند در کارهای ساده و روزمره که نیاز به تبادل ساده و مستقیم اطلاعات دارد و در مورد موضوعات روزمره و آشنا ارتباط برقرار کند.
می تواند از پیشینه خود، محیط پیرامون خود و موضوعاتی درباره نیازهای اولیه توصیف ساده ای ارائه دهد.

 


B1 متوسطه

می تواند در متن هایی که می خواند یا صحبت هایی که می شنود (با موضوعات آشنای کاری، مدرسه، تفریح و غیره) نکات اصلی را درک کند.
می تواند در موقعیت هایی که در سفر پیش می آید و نیازمند استفاده از زبان است نیاز خود را برآورده کند.
می تواند درباره موضوعات آشنا یا مورد علاقه خود متن های ساده و به هم پیوسته ای تولید کند.
می تواند تجارب، اتفاقات، امیدها و آرزوهای خود را به طور مختصر توصیف کرده و برای برنامه ها و نظرات خود دلیل بیاورد.

 

B2 فوق متوسطه

می تواند ایده اصلی متن های پیچیده را درک کند، هم درباره موضوعات مفهومی و هم درباره موضوعات ملموس، از جمله بحث های فنی و تخصصی در زمینه کاری و درسی خود.
می تواند تا حدی به طور روان و بداهه با انگلیسی زبان ها ارتباط برقرار کند، بدون این که برای هیچ یک از دوطرف مشکلی به وجود بیاید.
می تواند درباره موضوعات متنوع متنی واضح با جزئیات بنویسد یا درباره آن صحبت کرده و نظرش را درباره یک موضوع خاص بیان کند و درباره مزایا و معایب انتخاب های مختلف ابراز عقیده کند.

 

C1 پیشرفته

می تواند طیف وسیعی از جملات طولانی و مشکل را درک کرده و معانی پنهان آن را تشخیص دهد.
می تواند بدون آمادگی قبلی و بدون این که به دنبال اصطلاحات زیادی بگردد ایده هایش را به راحتی بیان کند.
می تواند از زبان به طور موثر و انعطاف پذیر برای اهداف اجتماعی، آکادمیک و حرفه ای استفاده کند.
می تواند متنی ساختارمند، واضح و باجزئیات درباره موضوعات پیچیده بنویسد یا بگوید، و به الگوها، رابط ها و عبارت های انسجام بخش زبان کنترل و تسلط دارد.

 


C2 تسلط کامل

 

می تواند تمام مطالبی را که می خواند یا می شنود به راحتی درک کند.
می تواند اطلاعاتی را که از منابع مختلف خوانده یا شنیده خلاصه کند، و بحث ها و صحبت ها را به طور منسجم و یکدست گزارش و ارائه دهد.
می تواند بی مقدمه و بدون آمادگی قبلی منظور خودش را برساند، بسیار روان و دقیق، و قادر است لایه های ظریف معنایی را حتی در پیچیده ترین موقعیت ها تمیز و تشخیص دهد.

 

حالا شما کجای این جدول شش خانه هستید؟

2 دیدگاه ها

  1. من فکر می کنم که در سطح B2 باشم. مدتی است با کانال شما آشنا شدم. یک سوال داشتم من علاقه ی زیادی به مترجمی دارم، هیچوقت فرصت آنرا پیدا نکردم که بطور پیوسته و منسجم این رشته را دنبال کنم ابا وجود اینکه سالیان قبل لیسانسم را در رشته اقتصاد گرفتم اما سال پیش در کنکور سراسری موفق شدم در رشته ی کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه سمنان پذیرفته شوم. فعلاً دو ترم مرخصی گرفتم ولی با دیگران که مشورت می کنم معتقدند که دوباره از لیسانس شروع کردن کار عبثیه و فایده نداره. می خواستم خواهش کنم یه راهنمائی بفرمائید. ممنون

    • سلام. اگر خودتون علاقه و دلیل کافی برای کاری رو دارید به نظر دیگران اهمیت ندید. اما باید بدونید که در گرایش ادبیات واحدهای خیلی محدودی از ترجمه خواهید داشت. و این که برای یاد گرفتن و تقویت زبان عمومی که لازمه اصلی ترجمه است دانشگاه هیچ کمک خاصی نمی کنه. پس از دانشگاه بیشتر از یک مدرک انتظار دیگه ای نداشته باشید. اما من خودم همین رشته و گرایش رو در کارشناسی خوندم و دوستش داشتم.
      موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *