اصلا وقت ندارم؛ چطور انگلیسی یاد بگیرم؟

1 31

اصلا وقت ندارم. چطور انگلیسی یاد بگیرم؟

حدس می زنم این صحنه برایتان آشناست:
بعدازظهر یا شب از سر کار به خانه برگشته اید، از خستگی روی کاناپه نشسته یا دراز کشیده اید، و می خواهید ذهنتان را برای یکی دو ساعت خاموش کنید تا خودش را شارژ کند و بتوانید دوباره از جایتان بلند شوید. اما در همین لحظات استراحت، صدایی در سرتان می پیچد که مدام می گوید: “بلند شو؛ امروز انگلیسی تمرین نکرده ای!”
البته خیلی راحت می توانید این صدا را نشنیده بگیرید و تلویزیون را روشن کرده و یک سریال سرگرم کننده ببینید. پس در جواب آن صدا می گویید: “الان تلویزیون نگاه می کنم اما فردا شب حتما وقت بیشتری برای انگلیسی می گذارم.” با این قول راضی می شوید و پاهایتان را روی میز گذاشته و سریال می بینید.


فردا شب، دوباره خسته و کوفته به خانه می آیید، این بار چند تا کار ریز و درشت هم در خانه دارید که باید انجام دهید، که انجام می دهید. سپس می نشینید در جایی که دیشب نشسته بودید، و دوباره با خودتان وارد گفتگو و چانه زدن می شوید، “فکر می کنم امشب انگلیسی نخوانم بهتر است. به جای آن فردا شب حتما حتما بیشتر تلاش می کنم.”
و فردا شب، و شب های دیگر هم به همین روال می گذرد و…

احساس گناه، عذاب وجدان و سرزنش خود راحتتان نمی گذارد.

افتادن در این چرخه معیوب بسیار آسان است و بیرون آمدن از آن (ظاهرا) بسیار دشوار.
اما راه ساده تری هم هست.

نیازی نیست انگلیسی خواندن و یاد گرفتن را به چشم یک کار سخت و وظیفه و مسوولیت سنگین ببینید. لازم نیست همیشه احساس کنید آدم ناتوانی هستید که نمی توانید این کار را به سرانجام برسانید.
ما می توانیم یادگیری انگلیسی را به یک کار سبک و حتی لذت بخش تبدیل کنیم، به طوری که با سایر مسوولیت ها و وظایف جدی تر زندگی ما تداخلی نداشته باشد. در این مقاله چند روش را مرور می کنیم که به ما کمک می کند انگلیسی را در جلسات خیلی کوچک یاد بگیریم که اگر این کار را تکرار کنیم نتیجه آن بعد از چند ماه به اندازه چند ده ساعت زبان آموزی خواهد بود.

نکته مهم این است که یادگیری زبان باید برایتان لذتبخش و با حس خوب همراه باشد. نباید احساس کنید انگلیسی مثل یک بار سنگین روی دوش شماست که از پس آن برنمی آیید.
باید روش های یادگیری راحت تر و سبک تر را وارد سبک زندگی روزانه خود کنید. مساله این نیست که سعی کنید زبان آموزی را ساده کنید، بلکه باید نوع نگاهتان را به موضوع یادگیری عوض کنید.
حالا ببینیم چطور می توانیم چند عادت ساده را وارد زندگیمان کنیم به طوری که تا حد زیادی جایگزین ساعت ها درس خواندن شود.


یادگیری در حال حرکت

موبایل که دارید. حتما هدفون کوچک هم دارید. پس برای یادگیری زبان چیزی کم ندارید. چرا به جای خانه، در خیابان انگلیسی یاد نگیریم؟ یک ایده: دفعه بعد که معلمتان موضوعی را به شما درس داد، مثلا چند کلمه جدید، موبایلتان را بردارید و آن کلمات را بخوانید و صدای خودتان را ضبط کنید. این کلمات هر چه که باشند، لیست صفت های مربوط به آب و هوا یا صرف فعل های بی قاعده یا هر چیز دیگر، می توانید به جای نشستن پشت میز، در خیابان و در حال راه رفتن آن ها را یاد بگیرید. بعد از مدت کوتاهی تعجب خواهید کرد که چقدر با این روش می توان همه چیز را ساده تر از قبل یاد گرفت. (شاید تصمیم بگیرید برای درس ها و موضوعات دیگر هم همین کار را انجام دهید).
اغلب ما روزانه حداقل 5 تا 10 دقیقه در راه منزل تا محل کار هستیم. پس مس توانیم این زمان را تبدیل به زمان یادگیری کنیم، در ماشین خودتان، در تاکسی، اتوبوس یا حتی پیاده. به این ترتیب دیگر برای پیدا کردن زمان مناسب برای یادگیری عذاب وجدان یا نگرانی نخواهید داشت.


پادکست

اگر صبح ها که به سر کار می روید کمی زمان بیشتر دارید، گوش کردن به پادکست ها هم می تواند گزینه ای عالی برای یادگیری زبان انگلیسی باشد. پادکست ها، یا فایل های آموزشی صوتی، در اینترنت به راحتی و به طور رایگان پیدا می شوند. می توانید متناسب با سط زبان خودتان، مبتدی، متوسطه یا پیشرفته، در اینترنت جستجو کنید و یک مجموعه از پادکست ها را دانلود و به گوشی موبایل یا دستگاه پخش موسیقی خود منتقل کنید.
اگر در انگلیسی مبتدی هستید اول کار نگران فهمیدن تک تک کلمات نباشد. کم کم ذهن شما یاد می گیرد که این زبان جدید را بهتر از قبل بفهمد و بعد از مدتی تکرار و تکرار و تکرار کم کم متوجه می شوید که دارید خیلی بهتر از قبل پادکست ها را می فهمید، از هر موضوعی که باشد (ورزش، علم، سیاست،…) بعد از چند روز به این روش عادت کرده و حتی بهتر از آن، معتادش می شود، و دیگر این کار برایتان یک مسوولیت سخت و سنگین نخواهد بود.

 

دادن آدرس

گاهی استفاده از انگلیسی در یک موقعیت واقعی، حتی به اندازه چند کلمه هم که باشد، می تواند به شما ثابت کند که می توانید این کار را انجام دهید و از پس آن بر می آیید. از هر موقعیتی که در آن می توانید حتی چند کلمه انگلیسی صحبت کنبد استقبال کنید. اگر توریستی را دیدید که نیاز به کمک دارد یا به دنبال آدرس جایی می گردد، بلافاصله جلو بروید و با او شروع به صحبت کنید. اگر به مسافرت خارج از کشور می روید شما داوطلب سفارش دادن غذا شوید، و حتی سعی کنید با گارسون رستوران درباره غذا چند کلمه بیشتر صحبت کنید. در چنین موقعیت هایی اصلا منتظر نمانید و فکر نکنید. فقط خیلی سریع جلو بروید و شروع به صحبت کنید. نگران نباشد. هیچ اتفاق بدی نمی افتد. با چند کلمه ساده هم می توانید ارتباط برقرار کنید. به دنبال شکار چنین موقعیت هایی باشید تا هم به خودتان و هم به اطرافیانتان نشان دهید که می توانید از انگلیسی خود واقعا استفاده کنید.


گوگل

احتمالا شما هم کم و بیش از موتور جستجوی گوگل استفاده می کنید. شاید بخواهید آدرس نزدیک ترین شعبه یک فروشگاه زنجیره ای لوازم ورزشی را به منزل خود پیدا کنید. شاید می خواهید دستور یک غذا را پیدا کنید، یا به دنبال آژانس مسافرتی خوب برای رزرو بلیط سفرتان هستید. نیازها و دلایل استفاده ما از گوگل بی انتهاست. پس چه بهتر از این؟ از هر یک از این فرصت ها برای یادگیری زبان هم استفاده کنید. اگر اسم غذایی را در گوگل سرچ کرده و 5 سایت را باز کردید و خواندید، یک بار هم آن کلمه (یا یک کلمه مرتبط با آن) را به انگلیسی در گوگل سرچ کنید و یکی از سایت هایی را که برایتان پیدا می کند باز کنید و بخوانید. مهم نیست که تمام جملات و کلمات آن را متوجه نمی شوید (که اغلب خودتان تعجب خواهید کرد از این که می بینید منظور بیشتر جملات را متوجه می شود). فقط این کار را انجام دهید و آن را به یک عادت تبدیل کنید. مطمئن باشید از این کار احساس خیلی خوبی خواهید داشت.


آینه دستشویی

در روز چند دقیقه صرف شستن دست و صورت و مسواک زدن می کنید؟ سوالم جدی است! روزی 5 دقیقه هم که باشد می شود ماهی 150 دقیقه انگلیسی خواندن، یعنی دو ساعت و نیم! خب، این برای یک فرد پرمشغله عالی است. پس چرا این کار را به یک عادت تبدیل نکنیم؟ (چند سال پیش شاگردی داشتم که دستشویی خانه اش پر بود از مجلات انگلیسی! و به جز زمان مسواک زدن، بقیه زمان حضورش در آن جا را هم مفید استفاده می کرد!)
پس یک ماژیک وایت برد بخرید و روی آینه دستشویی خانه (یا حتی محل کارتان!) چند جمله از درس های انگلیسی تان را بنویسید. هر بار که مسواک می زنید دستتان و دهانتان مشغول مسواک و چشم و ذهنتان مشغول یادگیری انگلیسی هستند. هر چند روز یک بار جملات روی آینه را عوض کنید و بعد از مدتی ببینید که آن کلمات و جمات چقدر راحت در ذهنتان مانده اند. تازه شاید با این روش پدرتان زودتر از شما انگلیسی را یاد گرفت!

هشدار: در زمان مسواک زدن سعی نکنید تلفظ های انگلیسی را تمرین کنید!

حالا شما ببینید به چه روش های دیگری می توانید از زمان خود بهترین استفاده را برای یادگیری زبان انگلیسی داشته باشید. راه هایی راکه به ذهنتان می رسد در قسمت دیدگاههای زیر این صفحه اضافه کنید.

1 Comment
  1. سارا says

    فوق العاده بود تشکر

Leave A Reply

Your email address will not be published.